Proč potřebujeme společenskou sílu, abychom dostali vakcínu pro všechny

Bulharský premiér: vakcína Pfizer skokově zdražila z 12€ na 19,50€
28. 4. 2021
Kampaň Go Give One dává veřejnosti příležitost podpořit přístup k očkování proti COVID-19 pro země s nižšími příjmy
18. 5. 2021
Ukázat vše

Proč potřebujeme společenskou sílu, abychom dostali vakcínu pro všechny

Patenty, které chrání vakcíny proti koronavirům vyvinuté velkými farmaceutickými společnostmi, jsou hlavní překážkou očkování populací v rozvojových zemích a zastavení pandemie. Proto několik organizací vyzývá Brusel, aby přestal hájit práva duševního vlastnictví vztahující se na vakcíny.


Více než rok od začátku pandemie zabil koronavirus více než 3 miliony lidí, způsobil největší hospodářskou krizi od 30. let 20. století a měl ničivý dopad na životy miliard lidí. UNICEF varuje před ztracenou generací v důsledku podvýživy, náhlého ukončení vzdělávání, strachu a nejistoty.

Očkování je zásadní součástí ukončení pandemie. Zatímco většina Evropanů se netrpělivě těší na okamžik, kdy se budeme moci všichni bezpečně vrátit do normálu, pro většinu rozvojových zemí je to jen sen. A pokud se nic nezmění se současným nedostatkem vakcín, může trvat až do roku 2023, než budou všichni na světě mít přístup k očkování – a co je nejhorší, pokud to bude trvat tak dlouho možná nikdy nedosáhneme úplné kontroly nad virem, protože současné vakcíny mohou být proti novým variantám neúčinné.

Existuje však řešení: zvýšit produkci vakcín tím, že se stanou univerzálním veřejným statkem. V dobách krize by mělo být možné dočasně pozměnit práva duševního vlastnictví a poskytnout všem důvěryhodným výrobcům vakcín právo a know-how k tomu, aby byly vakcíny, testy a léky vyráběny ve velkém měřítku celosvětově rychleji, jednodušeji a levněji.

Za tímto účelem by však Evropská komise musela drasticky změnit způsob, jakým v současné době zachází s farmaceutickými společnostmi. A tady je problém.

Podle Corporate Europe Observatory, Evropské federace farmaceutického průmyslu a sdružení (EFPIA), lobbistické skupiny nadnárodních farmaceutických společností v Evropě, utratily v roce 2020 až 5,5 milionu eur na lobbování. Je to pro ně skvělá investice: jejich argumenty, které se dají parafrázovat asi takto: „nechte patenty v našich rukou a důvěřujte nám v otázce distribuce vakcín“, byla slepě převzata Evropskou komisí a ostře kontrastuje se současným stavem věcí.

Tento „dobrovolný závazek“ se ukázal jako velmi naivní. Světová zdravotnická organizace vytvořila platformu, kde mohou farmaceutické instituce sdílet své znalosti a vlastnická práva. Takový přístup dříve zajišťoval dostupnost léků proti HIV / AIDS. Ale tato „znalostní banka“ proti koróně je stále prázdná. Farmaceutické společnosti si technologii nechávají pro sebe, protože ke sdílení je žádná smlouva nenutí.

Proč by tedy měli něco sdílet? Patenty umožňují společnostem prodávat produkty, které vyvíjejí se ziskem, a kontrolovat, kdo je vyrobí a prodá.

Pro ně je pandemie zlatý důl. The People’s Vaccine Alliance vypočítala, že společnosti Pfizer, Johnson & Johnson a AstraZeneca vyplatily svým akcionářům dividendy a zpětné odkupy akcií ve výši 26 miliard dolarů za posledních 12 měsíců, to je dost prostředků na to, aby se proočkovala celá populace Afriky.

Pro Pfizer to není dost. Proto zdražuje cenu jedné vakcíny z 12,5 na 19 eur za dávku.  

Navzdory příslibu, že vakcíny zpřístupní všem, Evropská komise nepřijímá žádné kroky, aby se to stalo realitou. Vyzýváme EU a všechny její členské státy, aby se připojily k téměř 100 zemím a nesčetným organizacím občanské společnosti na podporu dočasného vzdání se patentů. Dokonce i USA, notoricky známý protivník, nyní uvažují o připojení ke svým obhájcům.

EU však nebude snadné přesvědčit aby tento rok učinila. Tváří v tvář obrovské finanční síle společnosti farmaceutických firem musíme vybudovat demokratickou sílu. Evropská občanská iniciativa je jednou z velmi vzácných oficiálních metod přímého dopadu na evropské politiky. Díky tomuto oficiálnímu nástroji je Evropská komise povinna reagovat na naše požadavky, jakmile shromáždíme 1 milion podpisů.

Iniciativa No Profit on Pandemic vyzývá Evropskou komisi, aby učinila z vakcín a léků veřejný statek, a požaduje úplnou transparentnost jednání, nákupních cen a výrobních nákladů. Naše hnutí dosud zahrnuje více než 350 evropských odborových svazů, zdravotnických sdružení a nevládních organizací a 175 000 evropských občanů.

Celoevropská mobilizace je nezbytná ke změně běhu historie. Zisky jsou překážkou v ochraně zdraví světové populace a budoucnosti celých generací. Ale můžeme to změnit.Všichni občané EU mohou podepsat Evropskou občanskou iniciativu prostřednictvím noprofitonpandemic.eu.

Převzato z: voxeurop.eu