Společné prohlášení COVAX o vzájemném uznávání očkovacích látek

Společnost Gavi podepsala dohodu se společností Johnson & Johnson o dodávce vakcín COVID-19 pro COVAX
2. 6. 2021
Ukázat vše

Společné prohlášení COVAX o vzájemném uznávání očkovacích látek

Inicativa COVAX vznikla na principu spravedlivého přístupu k očkování proti COVID-19 tak, aby pomohla ochránit zdraví lidí na celém světě.


To obnáší nejen ochranu jejich životů ale i živobytí, včetně možnosti cestovat a obchodovat. 

S tím, jak se rozvolnuji opatření a cestování se stává v některých částech světa možným, naléhá COVAX na všechny regionální, lokální i národní vládní autority aby uznali očkování všech lidí, kteří byli očkování vakcínami, které WHO nebo další spolupracující regulační orgány (SRA) shledali jako bezpečné.

Jakékoliv opatření, které by uznávalo pouze část vakcín schválených WHO a umožnilo pouze části očkovaných lidí profitovat z možnosti cestovat by zákonitě vedlo k prohlubování světové nerovnosti, kterou momentálně vidíme například v distribuci očkování ve světě.
Dlouhodobě by to pak mělo negativní dopad na ekonomický růst zemí, které současným stavem trpí nejvíce.

Tento přístup už teď podkopává důvěru lidí ve vakcíny, které byly shledány bezpečnými a efektivními, snižuje množství lidí, kteří se chtějí nechat očkovat a potenciální ohrožuje zdraví a životy miliard lidí na celém světě.

V době, kdy se svět pokouší obnovit obchod a cestování, je tento přístup kontraproduktivní.
COVAX oceňuje země, které přijali závazek přistupovat bez rozdílu ke všem lidem, kteří jsou očkování vakcínami, které schválila WHO nebo SRA. Vyzýváme ostatní země aby učinili totéž.