Společnost Gavi podepsala dohodu se společností Johnson & Johnson o dodávce vakcín COVID-19 pro COVAX

Kampaň Go Give One dává veřejnosti příležitost podpořit přístup k očkování proti COVID-19 pro země s nižšími příjmy
18. 5. 2021
Společné prohlášení COVAX o vzájemném uznávání očkovacích látek
13. 7. 2021
Ukázat vše

Společnost Gavi podepsala dohodu se společností Johnson & Johnson o dodávce vakcín COVID-19 pro COVAX

Gavi, the Vaccine Alliance oznámila, že podepsala předběžnou kupní smlouvu se společností Johnson & Johnson na vakcínu proti proti COVID -19. Dohoda zavazuje k nákupu 200 milionů dávek pro iniciativu COVAX do konce roku 2021.

Vakcíny budou k dispozici jak pro samoplátce tak pro ty, kteří využívají program financování Gavi COVAX AMC. Gavi bude i nadále hodnotit portfolio a potřeby účastníků COVAX Facility a bude pokračovat ve vyjednáváních s Johnson & Johnson o potenciální dodávce dalších 300 milionů dávek v roce 2022. 

„Dnešní dohoda mezi Gavi a Johnson & Johnson znamená, že COVAX Facility je schopen nabídnout účastníkům další bezpečný a účinný nástroj proti pandemii. Vítám závazek společnosti Johnson & Johnson k spravedlivému přístupu a rozšiřování globální výroby prostřednictvím externích partnerství, což bude něco, co přinese dlouhodobé výhody i po skončení této pandemie, “uvedl Dr. Seth Berkley, generální ředitel společnosti Gavi. “Jako vakcína s jednou dávkou má vakcína J&J zvláštní význam pro místa s obtížnou infrastrukturou, což z ní činí velmi důležitý doplněk do portfolia.” 

Portfolio iniciativy COVAX spravované společností Gavi v současné době sestává z dohod týkajících se 8 firem, konkrétně to jsou: AstraZeneca / Oxford, Pfizer, Moderna, Novavax, Johnson & Johnson, SII-Covishield, SII-Covovax a Sanofi / GSK .
Za cíl si klade rozšířit ho celkem na 10–12 vakcín a poskytnout účastníkům přístup k široké škále vakcín vhodných pro použití v různých kontextech a podmínkách.

“Od prvních dnů pandemie jsme vytrvalí v našem cíli usnadnit spravedlivý přístup k naší vakcíně proti COVID-19,” řekl Paul Stoffels místopředseda výkonného výboru a hlavní vědecký pracovník společnosti Johnson & Johnson. “Nikdo není v bezpečí před COVID-19, dokud nebudou chráněni všichni, a naše partnerství s Gavi je jedním z největších kroků, který jsme podnikli, abychom zajistili, že naše jednodávková vakcína bude přístupná všem a všude.” Náš dnešní závazek nabízí potenciál k ochraně až 500 milionů lidí před COVID-19. “

Aby bylo možné v budoucnu diverzifikovat a rozšiřovat portfolio a zabezpečit přístup k dostatečnému zásobování, snaží se Gavi získat pro COVAX AMC alespoň dalších 1,6 miliardy USD. To umožní Gavi jménem COVAX AMC zajistit až 1,8 miliardy dávek vakcíny pro 92 nízkopříjmových ekonomik. Součástí tohoto úsilí bude summit který pořádá vláda Japonska kde bude hostit Gavi COVAX AMC sdružující světové lídry, zástupce soukromého sektoru, občanské společnosti a klíčové technické partnery.Gavi a její COVAX partneři: Koalice pro inovace epidemické připravenosti (CEPI), Světová zdravotnická organizace a UNICEF rovněž vyzývají mezinárodní společenství, aby okamžitě sdílelo dávky očkování s COVAXem a umožnilo tak pomoc zemím, které byly nejhůře zasažena současnými omezeními globálních dodávek a je naléhavě nutné chránit jejich nejohroženější populace.